Ukupno vrsta gljiva: 2180
Gliophorus psittacinus

gliophorus-psittacinus1gliophorus-psittacinus2gliophorus-psittacinus3
gliophorus-psittacinus4

Nejestiva gljiva

PAPIGASTA VLAŽNICA

Gliophorus psittacinus (Schaeff.) Herink

Taksonomija: Carstvo: Fungi > Koljeno: Basidiomycota > Razred: Agaricomycetes > Red: Agaricales > Porodica: Hygrophoraceae > Rod: Gliophorus > Vrsta: Gliophorus psittacinus (Schaeff.) Herink (GBIF ID 3345400)

Etimologija: psittacus (lat.) = papiga. Po živim bojama.

Engleski naziv: Parrot Waxcap

Klobuk: 1-4 (5) cm širok, konveksan, zvonoliko-stožast pa otvoren i ispupčen, na kraju je ulegnut, prekriven je sluzavom zelenom kožicom; u mladosti je uglavnom zelen ili žuto-zelenkast, kasnije narančasto-zelen, žuto-smeđ, a vrlo rijetko crvenkasto-zelen, u starosti izgubi boju i izblijedi, rub je izrazito prozirno narebran.

Stručak: 5-7 cm visok i 3-8 mm debeo, tanak, šupalj, sjajan, mazav, vrlo je lomljiv, često je zakrivljen; u mladosti je zelenkast, kasnije je više ili manje žut ili žuto-narančast, prekriven je zelenom sluzi.

Listići: Zaokruženi su uz stručak, prirasli, rijetki, široki, trbušasti; žućkasti, žuto-zeleni ili narančasti, u blizini mesa klobuka su zeleni, oštrica je žuta.

Spore: Eliptične, zrnaste, 6-9 x 4-6 µm; otrusina je bijela.

Meso: Staklasto vodenasto, žućkasto ili zelenkasto, lomljivo; miris nije izražen, a okus je blag.

Stanište: Raste od listopada do prosinca kao saprofit tla na suhim travnjacima kojima se neintenzivno gospodari, livadama, pašnjacima, uz rubove šuma, šumske puteve i po parkovima. Prikazane se fotografije nalaze u zbirci Prirodoslovnog muzeja – Split, a snimljene su 11. studenoga 2020. godine, na lokalitetu Velići iznad Jabuke, pokraj Trilja, u šumi hrasta medunca i bijelog graba.

Doba rasta: 10, 11, 12

Status jestivosti: NEJESTIVA - Uvjetno je jestiva vrsta, ali se smatra nejestivom jer nema nikakve uporabne vrijednosti. Dio autora navodi da je blago otrovna vrsta.

Napomena: Karakteristična je zbog sjajnog, mazavog i prozirnog plodnog tijela zelene je boje koja se poslije pretvori u žutu, zbog svojih boja je i dobila ime koje nosi. Malog je rasta i nevjerojatno promjenljive boje u svim stadijima razvoja. Zbog promjenljive se boje uklapa u okoliš i teško je uočljiva. Slična klizava vlažnica (Gliophorus laetus) ima silazeće listiće.

Referentni izvori: Božac, Romano. 2008. Enciklopedija gljiva, 2. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 964. Papigasta vlažnica (Hygrocybe psittacina (Schff. ex Fr.) Karst.); 965. Sjenovita vlažnica (Hygrocybe sciophana (Fr.) Karsten), Sinonim: Hygrocybe perplexa (Arnolds) Bon

IDI NA VRH

Izravno podređene niže takse: prikaži