Dobrodošli na cromushrooms

Trovanja i sindromi trovanja

Neke vrste gljiva sadrže razne toksične alkaloide, koji mogu uzrokovati trovanje organizma s različitim posljedicama, od onih bezopasnih pa sve do smrtonosnih. Karakteristični simptomi trovanja mogu biti glavobolja, umor, vrtoglavica, povraćanje, proljev, bolovi u trbuhu. Vrijeme inkubacije je različito i važno za pravilno liječenje otrovane osobe. Smrtno otrovne gljive obično imaju dugo inkubacijsko razdoblje, od 6 - 24 sata. Za početnika u branju gljiva je najvažnije da se prvo upozna s najotrovnijim vrstama, a nakon toga se može upustiti u proučavanje jestivih gljiva.

 

Sindromi trovanja s kratkim inkubacijskim razdobljem

Muskarinski sindrom

Muskarin je termostabilan alkaloid koga najviše ima u gljivama iz roda Inosperma (crvenkasta cjepača (Inosperma erubescens)), Pseudosperma (ušiljena cjepača (Pseudosperma rimosum)), Inocybe (sjenovita cjepača (Inocybe umbratica)), Leucocybe (bijela grlašica (Leucocybe candicans)), Clitocybe (lisnata grlašica (Clitocybe phyllophila) i otrovna brašnjača (Clitocybe rivulosa)), te neke druge vrste gljiva. Djeluje na parasimpatički nervni sistem, a smrtna doza se kreće, zavisno od vrste, od 40 do 500 g svježih gljiva.

 

Pseudosperma rimosum - created in Austria by Thomas Rücker

InfoCC-BY-NC-ND
 

Inocybe umbratica - created in Finland by Martti Moisander

InfoCC-BY-SA
Crvenkasta cjepača (Inosperma erubescens)   Ušiljena cjepača (Pseudosperma rimosum)   Sjenovita cjepača (Inocybe umbratica)
         

Leucocybe candicans - created in Finland by Tapio Kekki

InfoCC-BY-SA
   

Clitocybe rivulosa - created in Finland by Tapio Kekki

InfoCC-BY-NC
Bijela grlašica (Leucocybe candicans)   Lisnata grlašica (Clitocybe phyllophila)   Otrovna brašnjača (Clitocybe rivulosa)

 

Panterinski sindrom

Izazivaju ga gljive koje sadrže ibotensku kiselinu i muscimol, a to su panterovka (Amanita pantherina) i crvena muhara (Amanita muscaria), ali je panterovka toksičnija. Osim toga obje vrste sadrže i muskarin. Simptomi trovanja su povraćanje, proljevai halucinacije, a počinju nakon 3 sata. Smrtna doza panterovke je iznad 100 g svježih gljiva. Otrovana osoba nakon toga pada u komu i umire.

     
Panterovka (Amanita pantherina)   Crvena muhara (Amanita muscaria)    

 

Halucinogeni sindrom

Određeni alkaloidi izraženo djeluju na centralni nervni sistem pa konzumiranje gljiva s ovim alkaloidima može završiti fatalno. Najvažniji otrovni alkaloidi ovog tipa su psilocibin i psilocin, a sadrže ih sitne vrste iz roda Psilocybe, Panaeolus, Conocybe i Stropharia. Halucinacije su najčešće neugodne, a sporedne nuspojave su mučnina, povraćanje i proljev. Slični alkaloidi su nađeni i kod obične uvijače (Paxillus involutus), koja može uzrokovati smrtna trovanja, kao i kod ljubičaste šljemovke (Mycena pura).

     
Obična uvijača (Paxillus involutus)   Ljubičasta šljemovka (Mycena pura)    

 

Gastrointestinalni sindrom

Gljive sadrže različite, poznate i nepoznate toksične alkaloide koji izazivaju probavne tegobe, bolove, povraćanje i proljev, što se nikako ne smije podcijeniti, jer posljedice mogu biti pad krvnog tlaka, ubrzan rad srca i sl. Ponekad su moguće čak i najteže komplikacije. Najteža trovanja ovog tipa izaziva olovasta rudoliska (Entoloma sinuatum), a druge poznate vrste su paprena krasnica (Russula emetica), tigrasta vitezovka (Tricholoma pardinum), sotonski vrganj (Rubroboletus satanas), otrovna pečurka (Agaricus xanthodermus), smeđa pečurka (Agaricus phaeolepidotus), zavodljiva lisičica (Omphalotus olearius), lukova krumpirača (Scleroderma cepa), ispucana krumpirača (Scleroderma citrinum) i dr.

   
Olovasta rudoliska (Entoloma sinuatum)   Paprena krasnica (Russula emetica)   Tigrasta vitezovka (Tricholoma pardinum)
         
   
Sotonski vrganj (Rubroboletus satanas)   Otrovna pečurka (Agaricus xanthodermus)   Smeđa pečurka (Agaricus phaeolepidotus)
         
     
Zavodljiva lisičica (Omphalotus olearius)   Ispucana krumpirača (Scleroderma citrinum)    

 

Antabusni sindrom

Ako se za vrijeme ili nakon jela pojedinih vrsta gljiva konzumira alkohol, zbog alkaloida koprina, može doći do izraženih alergijskih reakcija, kao što su toplina tijela, crvenilo lica, vrata i kože, zujanje u glavi, metalni okus u ustima, bol u udovima, lupanje srca, brz puls, glavobolja, tjeskoba, znojenje, povraćanje, proljev, teško disanje i opća slabost. Ova pojava je izražena kod naborane gnojištarke (Coprinopsis atramentaria). Zbog toga se iz ove gljive izolira koprin, koji kao antabus služi u lječenju alkoholizma. Slično svojstvo imaju i druge gljive iz ovog roda.

       
Naborana gnojištarka (Coprinopsis atramentaria)        

 

Hemolitički sindrom

Najčešće se javlja kod konzumacije sirovih gljiva, a nuspojave su bljedilo lica, proljev, povraćanje, bolovi u trbuhu, teškoće pri mokrenju, krv u mokraći, blokada rada bubrega i smrt.

 

Alergijski sindrom

Zbog niske tolerancije na određenih tvari, pogotovo disaharide treheloze kod mladih gljiva, mogu se javiti nuspojave kao što su urtikarija, svrbež kože, ekcemi, otekline, proljev, nadutost i povraćanje.

 

Sindromi trovanja s dugim inkubacijskim razdobljem

Amatoksinski sindrom

Ovu vrstu trovanja najčešće uzrokuju određene vrste iz roda Amanita, kao što su zelena pupavka (Amanita phalloides), bijela pupavka (Amanita verna) i smrdljiva pupavka (Amanita virosa), kao i obrubljena patuljica (Gallerina marginata), sitna gljiva smeđe boje, koja parazitira panjeve zimzelenog i listopadnog drveća. Male sunčanice iz roda Lepiota, kao što su kestenjasta štitarka (Lepiota castanea), Lepiota bruneoincarnata i dr., također su potencijalni uzročnici ovog sindroma. Sama zelena pupavka je odogovrna za više od 90% trovanja sa smrtnim ishodom. Smrtna doza za čovjeka teškog 80 kg je oko 20 g gljive. Prvi simptomi se javljaju nakon 6-12 sati od konzumiranja i to u vidu grčeva i povraćanja, poslije čega dolazi faza privremenog smirivanja. Posle 24-48 sati dolazi do dehidracije, žutice, bolnih grčeva i kome. Otrovana osoba umire nakon 3-5 dana. Prva pomoć se sastoji iz davanja infuzije i hitnog odvođenja doktoru.

   

Amanita virosa - created on September 2015 in Provincia di Cuneo, Italy by Nicolò Oppicelli

InfoCC-BY-NC
Zelena pupavka (Amanita phalloides)   Bijela pupavka (Amanita verna)   Smrdljiva pupavka (Amanita virosa)
         
 

Lepiota castanea - created on October 2023 in Langquaid, Germany by Elisabeth Mettler

InfoCC-BY-NC
 

Lepiota brunneoincarnata - created on October 2012 in Distrito Universidad, Zaragoza, Spain by Luis Ballester

InfoCC-BY-NC
Obrubljena patuljica (Galerina marginata)   Kestenjasta štitarka (Lepiota castanea)   Smeđo-mesnatoružičasta sunčanica (Lepiota brunneoincarnata)

 

Orelaninski sindrom

Uzrokuje ga trovanje planinskom koprenkom (Cortinarius orellanus), a najveći problem je što se prvi simptomi javljaju tek nakon dva tjedna, kada se otrov već potpuno kumulirao u organizmu. Oko 50g svježih gljiva može izazvati smrtni ishod kod odrasle osobe. Toksični alkaloidi s ovakvim djelovanjem su otkriveni i kod drugih koprenki, žumanjčane koprenke (Calonarius splendens), hrastove koprenke (Cortinarius rubellus), što je za sakupljača početnika dovoljan razlog da u potpunosti izbjegava branje gljiva iz ovoga roda. Koprenke karakterizira ostatak zavjese (cortina) na stručku.

   

Cortinarius rubellus - created on September 2020 in St. Barbara im Mürztal, Austria by uwekozina

InfoCC-BY-NC
Planinska koprenka (Cortinarius orellanus)   Žumanjčana koprenka (Calonarius splendens)   Hrastova koprenka (Cortinarius rubellus)

 

Giromitrinski sindrom

Uzrokuje ga konzumiranje ranog hrčka (Gyromitra esculenta) i drugih gljiva iz ovog roda. One sadrže alkaloid giromitrin koji je potencijalno smrtonosan u dozi od 20 mg po kilogramu tjelesne težine za čovjeka, a 1 kg svježih gljiva ga sadrži 1200-1700 mg. Nuspojave su slične kao kod trovanja faloidinskim sindromom, ali se prvi simptomi javljaju nešto ranije. Kako je giromitrin termolabilan (razlaže se termičkom obradom, sušenjem pa čak i zamrzavanjem), pa je u prošlosti bilo slučajeva kada konzumiranje ove gljive iz zamrzivača nije završilo fatalno.

       
Rani hrčak (Gyromitra esculenta)        

 

Paksilinski sindrom

Naziv je dobio prema gljivama koje ga uzrokuju, kao što je obična uvijača (Paxillus involutus), a uzrokuje imunohemolitičku slabokrvnost, malaksalost, želučane grčeve, povraćanje, proljev, žuticu, teškoće s mokrenjem, krv u mokraći, bubrežnu insuficijenciju.

       
Obična uvijača (Paxillus involutus)        

Kod sindroma trovanja s dugim inkubacijskim razdobljem dolazi do teških tjelesnih oštećenja, pri čemu najprije stradaju vitalni organi (jetra, bubrezi itd.), tjelesne tekućine, kardiovaskularni sustav i nervni sustav. Ako otrovane osobe ne dobiju pomoć na vrijeme, ishod je smrtonosan.

 

Liječenje

Kod trovanja gljivama je najvažnija hitna hospitalizacija u sklopu koje se obično obavlja ispiranje želuca i crijeva te čišćenje krvi (npr. hemodijalizom) i mokraće (diureticima).

Idi na vrh