Ukupno vrsta gljiva: 2179
Morchella vulgaris

morchella-vulgaris1morchella-vulgaris2morchella-vulgaris3

Uvjetno jestiva gljiva

OBIČAN SMRČAK

Morchella vulgaris (Pers.) St-Amans

Taksonomija: Carstvo: Fungi > Koljeno: Ascomycota > Razred: Pezizomycetes > Red: Pezizales > Porodica: Morchellaceae > Rod: Morchella > Vrsta: Morchella vulgaris (Pers.) Gray (GBIF ID 8071344)

Klobuk: 2-6 (8) cm širok, može biti okrugast, ovalan ili koničan, šupalj, alveole (šupljine) su vrlo nepravilne i porilično široke, unutrašnjost je alveola glatka, bridovi nepravilno iskrivljenih rebara su svjetliji i uglavnom horizontalno poredani za razliku od visokog smrčka (Morchella elata), alveole (šupljine) su jako duboke, vrlo nepravilne, prilično široke, glatke, svijetlosmeđe, tamnosivo-smeđa ili može biti izblijedjelo smeđa, ponekad s mjestimčnim hrđastosmeđim pjegama, bez žuto-oker tonova, rub je prirastao za stručak bez udubljenja.

Stručak: 2.5-4 (5) cm visok, na bazi je 1.3-3.6 (4) cm debeo, piramidalno se sužava prema vrhu, šupalj, tvrd, na bazi je zadebljan i duboko brazdast; bjelkast.

Spore: Eliptične, glatke, prozirne, 16-23 x 7-12 µm; otrusina je bjelkasta.

Meso: Elastično, voštano, lomljivo, bjelkasto do žućkasto; miris je ugodan na gljive ili više ili manje na spermu, a okus je blag, ne smije se kušati jer je sirovo otrovno.

Stanište: Raste u proljeće, u manjim skupinama, kao saprofit tla u vlažnim i mračnim aluvijalnim, bjelogoričnim i crnogoričnim šumama, te po vrtovima i parkovima, voli vapnenasto i pjeskovito tlo, raste uvijek na istom mjestu. Prvu i treću sliku snimio je Neven Ferenčak, a četvrtu Helena Petrić.

Doba rasta: 4, 5

Status jestivosti: UVJETNO JESTIVA - Jestiva je vrsta izvrsne kvalitete. Sirov je otrovan. Sadrži hemolizine koji se uništavaju kuhanjem, a vodu od kuhanja treba odbaciti. Nedovoljno kuhani smrčci dovode do gastrointestinalnih poremećaja! Ali postoji još jedna netolerancija, tzv. Morchella sindrom, a simptomi su: osjećaj pijanstva, nemir, problemi s ravnotežom, vrtoglavica, poremećaji kretanja, nesvjestica. Svatko tko je ikada iskusio takvu intoleranciju trebao bi izbjegavati konzumaciju smrčaka.

Napomena: Od sličnih se smrčaka bitno razlikuje po čađavoj boji alveola koje su vrlo nepravilne i velike, a najčešće su duguljaste. Plodno tijelo nikada nema žuto-oker boju kao primjerice pravi smrčak (Morchella esculenta).

Referentni izvori: Božac, Romano. 2008. Enciklopedija gljiva, 2. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 1667. Običan smrčak (Morchella vulgaris (Pers.) Boudier)

IDI NA VRH

Izravno podređene niže takse: prikaži