Ukupno vrsta gljiva: 2352
Hydnum albidum

Hydnum albidum - created in Spain by Ana Eguaras

Info
CC-BY-NC-ND

Jestiva gljiva

BIJELI PROSENJAK

Hydnum albidum Peck

Taksonomija: Carstvo: Fungi > Koljeno: Basidiomycota > Razred: Agaricomycetes > Red: Cantharellales > Porodica: Hydnaceae > Rod: Hydnum > Vrsta: Hydnum albidum Peck (GBIF ID 3368245)

Etimologija: albidus (lat.) = bjelkasto. Po bijeloj boji.

Klobuk: 4-12 (17) cm širok, nepravilno je konveksan, zatim je otvoren, skoro se izravna, nisko je ispupčen, gotovo nikad nije cjelovito kružan, površina nije blistava, bez sjaja, suha, grbava; u mladosti je snježnobijel, kasnije je žućkast, površina je razrovana je na fragmente, sitno je baršunasta, na pritisak požuti poput limuna, rub je u mladosti podvijen, kasnije je izravnat i valovit.

Stručak: 2.5-5.5 cm visok i 1-3 cm debeo, gotovo uvijek je ekscentričan, čak je i lateraran, aki je uvijek okomit, valjkast, malo se širi prema vrhu, ponekad na jednom mjestu nabubri, a ponekad je sa žlijebovima, rjeđe je iskrivljen, pun je i jako lomljiv; bijel je i sa žutim mrljama, na pritisak požuti ili ponekad malo pocrveni.

Šiljci: Spuštaju se po stručku, prilično su debeli i dugi, nešto su izraženiji kod razvijenih gljiva, gusti, lomljivi, otpadaju; bijeli, u starosti malo požute.

Spore: Eliptične, glatke, 6.4-9 x 5.5-8 µm; otrusina je bijela.

Meso: Dosta je debelo, čvrsto, jako je lomljivo, suho, bijelo, teži da već nakon pola sata poprimi krem ton, ponekad pozeleni, osobito u bazi stručka; miris je ugodan, a okus je kod nekih primjeraka blag, a kod drugih je gorak (i kod mlađih).

Stanište: Raste u ljeto i jesen, rjeđe i u proljeće, u brojnim kolonijama, a ponekad i u krugu, u miješanim i crnogoričnim šumama, najčešće u simbiozi s borom duž Jadrana gdje je ponekad zatrpana iglicama, ali i s crnogoričnim drvećem u toplijim kontinentalnim krajevima, rjeđe se pronađe uz bukvu na vapnenastom tlu.

Doba rasta: 8, 9, 10, 11

Status jestivosti: JESTIVA - Jestiva je vrsta dobre kvalitete. Iako je malo gorka, dobra je skuhana, ohlađena i začinjena kao salata.

Napomena: Razlikuje se od prosenjaka (Hydnum repandum) i malog ježeka (Hydnum rufescens) po bijeloj boji svih dijelova. Kod prosenjaka obratiti pažnju na dosta svjetliju boju i šiljke koji se dugo spuštaju po stručku, također je mnogo masivnija i kompaktnija, te je nešto vitkija.

Referentni izvori: Božac, Romano. 2008. Enciklopedija gljiva, 2. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 1424. Bijeli prosenjak (Hydnum albidum Peck)

IDI NA VRH

Izravno podređene niže takse: prikaži