Ukupno vrsta gljiva: 2195

Rod: Aspropaxillus Kühner & Maire

Više takse:

Carstvo: Fungi

Koljeno: Basidiomycota

Razred: Agaricomycetes

Red: Agaricales

Porodica: Tricholomataceae

Izravno podređene niže takse: prikaži

Aspropaxillus candidus

Aspropaxillus candidus - created on September 2009 in Huesca, Spain by Luis Ballester

Info
CC-BY-NC

Nejestiva gljiva

BIJELA DEBELJAČA

Aspropaxillus candidus (Bres.) M.M.Moser

Etimologija: candidus (lat.) = bijel kao snijeg. Po boji.

Klobuk: 4-20 (30) cm širok, u ranoj mladosti postane lijevkast i debelo mesnat, kasnije postane tanak i široko lijevkast; baršunast, mliječnobijel, u starosti malo požuti, rub je kod potpuno razvijenih primjeraka podvijen, blago valovit i uočljivo narebran.

Stručak: 3-10 cm visok i 2-5 cm debeo, masivan, u pravilu je kratak, valjkast, tvrd, zadebljan na osnovi; osnova je bijelo maljava od micelija, pri vrhu je pahuljast, vlaknast, bijele do krem boje, uvijek s krem-ružičastom nijansom.

Listići: Vrlo su gusti, nejednako su dugi, spuštaju se po stručku, djelomično račvasti, izmiješani s mnogo lamelula; najprije su bijeli pa bjelkasti.

Spore: Eliptične, prozirne, glatke, 6-10 x 3.5-5 µm; otrusina je bijelo-kremasta s ružičastom nijansom.

Meso: Bijelo, čvrsto, debelo; miris neugodan, jak na brašno i na spermu, a okus je blag.

Stanište: Raste u ljeto i jesen, karakteristično u krugovima ili u linijama, kao saprofit tla u vlažnim crnogoričnim šumama, šumskim čistinama, parkovima i planinskim pašnjacima, češća je u mediteranskim područjima.

Doba rasta: 6, 7, 8, 9, 10, 11

Status jestivosti: NEJESTIVA - Nejestiva je vrsta jer kod osjetljivih osoba može uzrokovati gastrointestinalne tegobe, a i prerizična je zbog sličnosti s bijelim otrovnim vrstama.

Napomena: Dosta je sličnih bijelih gljiva od kojih se razlikuje po debelom i masivnom stručku koji je na kojemu je uvijek s krem-ružičastom nijansom te po listićima koji se spuštaju po stručku.

Najvažnije za determinaciju: 1. svi dijelovi gljive su bijeli do žućkasti; 2. listići su gusti i spuštaju se po stručku; 3. stručak je uvijek s krem-ružičastom nijansom; 4. stručak je valjkast, debeo i masivan

Referentni izvori: Božac, Romano. 2005. Enciklopedija gljiva, 1. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 689. Bijela debeljača (Clitocybe candida Bresadola)

Aspropaxillus giganteus

Jestiva gljiva     Ljekovite vrste     Zaštićena gljiva     Osjetljive vrste     Na listi za determinatore

GOLEMA PODVIJENKA

Aspropaxillus giganteus (Sowerby) Kühner & Maire

Engleski naziv: Giant Funnel

Klobuk: 4-30 (40) cm širok, konveksan je do lijevkast, gladak, kožica se lako guli; bijel, sivkast, blijedokremast, bijedooker do svijetlosmeđ, u starosti je sa smeđim mrljama i kružnim pukotinama, fino je baršunast, u starosti je zaprašen i sličan sivoj maglenki (Clitocybe nebularis), rub je podvijen i valovit.

Stručak: Čvrst, baza je uglavnom zadebljana; bijel, poslije je oker, baza je baršunasta od bijelih micelijskih niti.

Listići: Gusti, izmiješani su s mnogo lamelula, uz stručak su račvasti, prirasli su i obično se kratko spuštaju po stručku, lako se odvajaju od podnice klobuka; bijele su do krem boje.

Spore: Eliptične, glatke, 5.9-8.5 x 3.5-5 µm; otrusina je bijela do svijetlokrem.

Meso: Čvrsto, bijelo, u starosti je žućkasto; miriše na brašno ili gljive, obično nije neugodan, a okus je blag, na lješnjake.

Stanište: Raste u ljeto i jesen, od srpnja do studenog, često u krugovima, kao saprofit tla u crnogoričnim šumama, na travnjacima, livadama, pašnjacima,  šumskim livadama, rijetko u parkovima i vrtovima. U Hrvatskoj je poznata sa osam lokaliteta, u Zagrebu, okolici Varaždina, Slavoniji, Lici, Gorskom kotaru, Kvarneru i na Dinari. Primjerci na slici snimljeni su krajem rujna na lokalitetu Brezovac na Dinari, na nadmoskoj visini od 1650 m.

Doba rasta: 7, 8, 9, 10, 11

Zaštita: ZAŠTIĆENA - OSJETLJIVA VRSTA

Status jestivosti: JESTIVA - Prikupljanje je zabranjeno zbog ugroženosti.

Ljekovitost: Znanstvena su istraživanja pokazala da golema debeljača sadrži bioaktivne tvari s antitumorskim svojstvima, kao što je klitocin, prirodni spoj ekstrahiran iz gljive, koji je pokazao visoku citotoksičnost. Daljnja je studija je pokazala da je klitocin smanjio razinu rezistencije na više lijekova, što je jedan je od glavnih razloga neuspjeha kemoterapije raka pa njezino suzbijanje može povećati učinkovitost terapije (National Library of Medicine. 2024. Clitocine Reversal of P-Glycoprotein Associated Multi-Drug Resistance through Down-Regulation of Transcription Factor NF-κB in R-HepG2 Cell Line).

Napomena: Po dimenzijama klobuka i boji je najsličnija bijela debeljača (Clitocybe candida), koja ima jako debeli i kratki valjkasti stručak.

Najvažnije za determinaciju: 1. klobuk je velikih dimenzija, može biti i preko 30 cm širok; 2. klobuk je bijel do smećkast; 3. listići su bijeli do krem, gusti i kratko se spuštaju po stručku; 4. stručak je bijel i zadebljan na bazi

Referentni izvori: Božac, Romano. 2005. Enciklopedija gljiva, 1. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 588. Koturasta debeljača (Leucopaxillus giganteus (Fr.) Singer); 691. Golema debeljača (Leucopaxillus giganteus (Fr.) Singer), Sinonim: Aspropaxillus giganteus (Sowerby: Fr.) Kühner; Tkalčec, Zdenko, Mešić, Armin, Matočec, Neven, Kušan, Ivana. 2008. Crvena knjiga gljiva Hrvatske. Ministarstvo kulture, Državni zavod za zaštitu prirode. Zagreb. – Golema podvijenka (Leucopaxillus giganteus (Sibth.: Fr.) Singer)

Aspropaxillus lepistoides

Leucopaxillus lepistoides - created on June 2007 in Teruel, Spain by Joseba

Info
CC-BY-NC

Jestiva gljiva

ČVRSTA DEBELJAČA

Aspropaxillus lepistoides (Maire) Singer

Klobuk: 4-20 cm širok, najprije je konveksan, poslije je raširen i nepravilno valovit, prilično je mesnat, površina je suha i ponekad raspucana; bijel ili bijelo-krem, rub je dugo vremena podvijen, nikada nije narebran.

Stručak: 3-6 cm visok, valjkast, na bazi je malo zadebljan; bijel, površina je malo maljava.

Listići: Gusti, tanki, prirasli; najprije su bijeli, zatim su krem-žućkastog tona.

Spore: Eliptične, 8.9-9 x 4.7-5.3 µm; otrusina je blijedokrem.

Meso: Čvrsto, lomljivo, bijelo; miriše slabo na brašno, a okus nije izražen.

Stanište: Raste u ljeto i jesen, u skupinama, po travnatim područjima, prisutna je i u mediteranskom pojasu.

Doba rasta: 7, 8, 9, 10, 11

Status jestivosti: JESTIVA - Jestiva je gljiva dobre kvalitete.

Napomena: Sličnih su karakteristika golema podvijenka (Aspropaxillus giganteus), koja je obično većih dimenzija, a listići se kratko spuštaju po stručku, te eventualno planinska gustoliska (Melanoleuca subalpina), koja je obično vitkijeg izgleda od opisane vrste.

Najvažnije za determinaciju: 1. klobuk je bijel do krem; 2. listići su bijeli do žućkasti, gusti i prirasli; 3. stručak je često zdepast i malo zadebljan na bazi; 4. raste po livadama i u mediteranskim područjima

Referentni izvori: Božac, Romano. 2005. Enciklopedija gljiva, 1. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 589. Čvrsta debeljača (Leucopaxillus lepistoides (R.Mre.) Sing.)

IDI NA VRH

Izravno podređene niže takse: prikaži