Ukupno vrsta gljiva: 2355
Russula camarophylla

Russula camarophylla - created on August 2008 in Provincia di Bergamo, Italy by Federico Calledda

InfoCC-BY-NC

Jestiva gljiva

LUČNA KRASNICA

Russula camarophylla Romagn.

Taksonomija: Carstvo: Fungi > Koljeno: Basidiomycota > Razred: Agaricomycetes > Red: Russulales > Porodica: Russulaceae > Rod: Russula > Vrsta: Russula camarophylla Romagn. (GBIF ID 3359230)

Etimologija: kamara (gr.) = luk, svod + phyllon (gr.) = list, listić. Po obliku listića.

Klobuk: 3-7 cm širok, isprva je polukuglast, zatim je konveksan, kasnije se izravna i ulegne na sredini, često je blago ljevkast, suh, kožica se teško guli, žuto-oker, mednožut, žuto-smeđ,  kasnije žuti i smeđi, nekad je gotovo narančast, razvijajući male crvenkasto-smeđe mrlje, rub je gladak, nije narebran.

Stručak: 3-5 cm visok i 1-2.5 cm debeo, valjkast, na bazi je malo sužen, bijel, prljavo bijel, kasnije lagano sivi ili postaje svijetložut, u starosti je smeđe do crvenkasto-smeđe pjegav, na dnu je s jamicama.

Listići: Široko su razmaknuti, u mladosti su lučno zaobljeni, kasnije su konveksni, prirasli ili se vrlo kratko spuštaju po stručku, često su povezani s poprečnim žilicama na bazi, bijeli, krem do oker, u starosti su smeđe pjegavi.

Spore: Široko su eliptične, dekorirane su zaobljenim, više ili manje gustim bradavicama, visokim do 0.3 µm, slabo su amiloidne, 5-6 x 4-4.5 µm, bazidije su 4-sporne, batinaste, 35-52 x 5-8 µm, cheilocistide su valjkaste do vretenaste, 37-60 x 3.5-5 µm, neke su sa izraslinama; otrusina je bijela.

Meso: Tvrdo, kompaktno, lomljivo, bijelo, malo posivi u dnu stručka, na prerezu je blago smećkasto, vrlo sporo postaje žuto-crvenkasto na ozlijeđenim mjestima, u starosti je smeđe do crvenkasto-smeđe pjegavo; miris je  vrlo slab, ugodan, osobito kod mladih primjeraka, a okus je blag, bez ikakvog traga gorčine.

Kemijske reakcije: Površina stručka u dodiru sa željeznim sulfatom postane crvenkasta, a sa gvajakolom brzo i  intenzivno postane plavo-zelena.

Stanište: Raste u ljeto i jesen u bjelogoričnim šumama u simbiozi s različitim bjelogoričnim, obično bukvom ili hrastom, ali se pronađe i ispod crnogoričnog drveća, najčešće bora ili smreke.

Doba rasta: 7, 8, 9, 10, 11

Status jestivosti: JESTIVA - Smatra se jestivom vrstom loše kvalitete.

Napomena: Pripada skupini crnih krasnica koje imaju zajedničku osobinu da im listići ekstremno pocrnu. Slična je žućkastobijela krasnica (Russula ochroleuca), koja ima veće spore, te žučna krasnica (Russula fellea) i Raultova krasnica (Russula raoultii), koje imaju ljuto meso.

IDI NA VRH

Izravno podređene niže takse: prikaži