
UŠILJENA CJEPAČA
Pseudosperma rimosum (Bull.) Matheny & Esteve-Rav.
Etimologija: rimosus (lat.) = raspucano, pukotina, rascjep. Po izgledu radijalno raspucane površine klobuka.
Engleski naziv: Split Fibrecap
Klobuk: 2-7 (9) cm širok, tanak, stožasto-zvonolik, kasnije se otvori i oštro ispupči na sredini; žućkast, žuto-smeđ ili smeđ, radijalno je vlaknast, kožica se kasnije raspucava, u mladosti je s ostacima bijelog ovoja, rub je uglavnom svjetliji.
Stručak: 2-8 (11) cm visok i 3-8 (12) cm debeo, valjkast, pun, na bazi je bulbozno zadebljan, ponekad je zakrivljen; bjelkast, žućkast, na vrhu je bijelo čehasto-pahuljast, ostali je dio prekriven sitnim vlakancima.
Listići: Gusti, prilično su trbušasti, jedva su prirasli na stručak, gotovo su slobodni; bjelkasti, sivkasti, u starosti su sivo-smeđi ili smeđi, rijetko su sa zelenkastom nijansom, oštrica je s bijelim resicama.
Spore: Eliptične, glatke, 10-18 x 6-8.5 µm; otrusina je smeđa do sivo-smeđa.
Meso: Bjelkasto do žućkasto, nešto je tamnije u stručku; miriše na spermu, brašno ili humus, a okus je malo gorkast i također na humus.
Stanište: Raste u proljeće, ljeto i jesen u miješanim i crnogoričnim šumama, najčešće u šumama ariša, po šumskim stazama, parkovima i travnjacima, u simbiozi s raznim crnogoričnim drvećem.
Doba rasta: 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11
Status jestivosti: SMRTNO OTROVNA - Sadrži muskarin pa se smatra smrtno otrovnom vrstom. Smrtonosna toksičnost odnosi se na pojedenu količinu. Sadrži oko 0.01% muskarina, a 180 mg (oko 18 g svježih gljiva) po odrasloj osobi je smrtonosno, ali i niže vrijednosti mogu biti i opasne po život.
Napomena: Ušiljena cjepača pripada skupini u kojoj se nalazi mnogo vrsta koje je dosta teško međusobno razlikovati. Također se može zamijeniti i s dosta sličnom svijetlosmeđom cjepačom (Inocybe hypophaea).
Znanstveni naziv uzorka: Pseudosperma rimosum
Lokacija uzorka: Germany
Sekvencionirano područje: ITS1, 5.8S, ITS2
Sekvenca (1582 bp): AAGTCGTAACAAGGTTTCCGTAGGTGAACCTGCGGAAGGATCATTATTGAATAAACATTTGATAGGCTGTTGCTGGCCCTTGGTAGTGTGCACGCTTGTCATTTATTTGTTTGTTTTTCCACCTGTGCACCTTTTTGTAGACCTTAGAATTTGGGGACTGCTGTGCGAGTGCCAGCTTTTCCTTGTCTCTCTCTAGGTTCTATGTTTTTCACATACTCCTACGAATGTAATAGAATGTTGATCTGGGTATAAAGTTATATACAACTTTCAGCAATGGATCTCTTGGCTCTCGCATCGATGAAGAACGCAGCGAAATGCGATAAGTAATGTGAATTGCAGAATTCAGTGAATCATCGAATCTTTGAACGCATCTTGCGCTCCTTGGTATTCTGAGGAGCATGCCTGTTTGAGTGTCATTAAATTCTCAACCACACTGACTTTTGATTGGTGTGGCTTGGATTTGGGATTGTGGGCTATTGTCGTAGTCTGCTCCCCTGAAATTGATTAGCAGTGCCTTGGTGGAACTGTCTACAGGTGTGATAATTATCTACATCCTAGACATCTGCTTGATGCTGCTTTCTAAACCTTACYTCTATTGACAATCTTGACCTCAAATCAGGTAGGACTACCCGCTGAACTTAAGCATATCAATAAGCGGAGGAAAAGAAACTAACAAGGATTCCCTTAGTAACTGCGAGTGAAGTGGGAAAAGCTCAAATTTAGAATCTGGCGGTCACTTGGCTGTCCGAGTTGTAATCTAGAGAAGTGTTGCCCGTGCTGGACCATGTACAAGTCTCCTGGAATGGAGCATCACAGAGGGTGAGAATCCTGTCTTTGACATGGACTRCCAGTGCTTTTGTGGTACGCTCTCAAAGAGTCGAGTTGTTTGGGAATGCAGCTCAAAATGGGTGGTAAATGCCATCTAAAGCTAAATATTGGCGAGAGACCGATAGTGAACAAGTACCGTGAGGGAAAGATGAAAAGAACTTTGGAAAGAGAGTTAAACAGTACGTGAAATTGCTGAAAGGGAAACGCTTGAAGTCAGTCACGTTGACTTGGAATCAGCTCTGCTTTTGCTGGGTGTACTTTCTTGTCAATGGGTCAGCATCAATTTTGACCATTGGAYAAAGTTGCTGGGAATGTAGCATCCTTTTGGATGTGTTATAGCCTGGTGATGCATACGGTGGTTGGGATTGAGGAATTCAGCACGCCACAAGGCCGGGTTTCGACCACGTTCGTGCTTAGGATGCTGGCATAATGGCTTTAATTGACCCGTCTTGAAACACGGACCAAGGAGTCTAACATATCTGCGAGTGTTTGGGTGGAAAACCCATGTGCGTAATGAAAGTGAAAGTTGAGATCCCTTCGGGGAGCATCGACGCCCGGACCAGACCTTTTGTGACGGATCCGCGGTAGAGCATGTATGTTGGGACCCGAAAGATGGTGAACTATGCCTGAATAGGGTGAAGCCAGAGGAAACTCTGGTGGAGGCTCGTAGCGATTCTGACGTGCAAATCGATCGTCAAATTTGGGTATAGGGGCGAAAGACTAATCGAACCATCTAGTAGCTGGTTCCTGCCGA
Izvor: UNITE (CC BY 4.0)
Referentni izvori: Božac, Romano. 2005. Enciklopedija gljiva, 1. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 383. Ušiljena cjepača (Inocybe fastigiata (Schff. ex Fr.) Quélet)